Kobieta Lider - kompetencje przyszłości

Spotkanie rozpoczęłyśmy od zastanowienia się nad cechami, jakie cenimy w naszym szefie lub jakie chcielibyśmy, żeby miał, patrząc z perspektywy pracownika. Następnie, przechodząc do perspektywy osoby zarządzającej – nad tym, jakie mamy oczekiwania wobec managerów niższych szczebli.

Zmierzyłyśmy się z kluczowym zadaniem lidera-managera, jakim jest motywowanie pracowników i jak do tego podejść, mając świadomość, że zachęta finansowa zachowuje skuteczność jedynie w krótkiej perspektywie.

Do ciekawych spostrzeżeń doszłyśmy zastanawiając się nad tym, jakie kompetencje zostają docenione przy otrzymywaniu awansu na kierownicze stanowisko. Wśród nich znalazła się odwaga i zdolność do podejmowania ryzyka, które łączą się z kolei z samodzielnością i poczuciem odpowiedzialności.

W dalszej dyskusji, „na tapecie” wylądowali członkowie najwyższego kierownictwa – oczekiwania wobec nich są dość szerokie, bo oprócz zainteresowania tym, co dzieje się na niższych szczeblach, powinni posiadać szerokie pole widzenia i pomagać podwładnym poszerzać ich perspektywę. Jako kolejną istotną cechę, zdefiniowaliśmy roztropność w procesie decyzyjnym, któremu towarzyszyć musi refleksja nad zgodnością podejmowanych decyzji z wyznaczonymi celami.

W końcowej części stolika, skupiłyśmy się ściśle na kompetencjach ważnych w przyszłości. W rozważaniach o świecie przyszłości, pomógł nam wykorzystywany w teorii przywództwa koncept VUCA, służący do opisania zmienności (volatility), niepewności (uncertainty), złożoności (complexity) i niejednoznaczności (ambiguity) ogólnych warunków i sytuacji. W naszej refleksji pojawił się nacisk na elastyczność i otwartość na zmiany.  Z jednej strony, przekłada się to na konieczność rozwijania umiejętności szybkiego uczenia się, z drugiej zaś – na umiejętność współpracy i korzystania z różnorodności, jaką można uzyskać pracując w grupie. Bowiem, jeśli chcesz iść szybko – idź sam, jeżeli chcesz zajść daleko – idź z kimś.