Zmiana ścieżki kariery

Najbardziej wątpią ci, którzy rzeczywiście są coś warci!

Dopóki się ma do 40 lat, zbierać do koszyczka doświadczenia i eksperymentować. Potem warto już doskonalić się w jednej dziedzinie. Dobrze mieć plan choć na pół roku-rok, wiedzieć jaki kierunek i co trzeba zrobić, żeby tam dojść (edukacja, doświadczenie).

Rynek pracy jest w tej chwili bardzo korzystny dla pracownika. Pozwólcie, żeby statystyka zadziałała (nie zrażajcie się, jak na pierwsze aplikacje nikt nie odpowie).

Smutna prawda: kobiety muszą mieć 100% pewności, a mężczyznom wystarczy 80%, żeby podjąć jakąś pracę w nowym obszarze.

Z pracy odchodź wtedy, kiedy czujesz się z tym dobrze. Zostaw czystą atmosferę i otwarte drzwi (nie pal mostów). Transparentność.  Pracodawcę poznaje się po tym, jak się rozstaje z pracownikiem, a pracownika – jak się rozstaje z pracodawcą.

 


Link do artykułu:

https://www.kornferry.com/insights/this-week-in-leadership/six-signs-its-time-to-quit?utm_source=linkedin&utm_medium=social&utm_term=&utm_content=article&utm_campaign=organic

 

Uświadom sobie powód zmiany pracy, sama wiedz, dlaczego coś chcesz. Możliwe powody, np.: kasa, docenienie, misja, rozwój, eksperyment- nie ma jednego przepisu, bądź zgodna ze sobą

Na interview pokazuj energię, pasję, ale bądź sobą. Nie graj. Jak będziesz grała i ci nie wyjdzie, to nie będziesz wiedziała, dlaczego ci nie wyszło – czy dlatego, że to praca nie dla ciebie, czy dlatego, że grałaś. Łatwiej wziąć odpowiedzialność za efekt swoich działań, gdy się jest prawdziwym.

Trzeba być zgodnym ze sobą. Jak nie czujesz się gotowa na jakieś wyzwanie (np. objęcie wyższego stanowiska), to nie oszukuj. Ale jeśli jesteś pewna/zainteresowana tą nową szansą itp., to wyjdź przed szereg i zgłoś się; nie bój się. W korpo często nie biorą pod uwagę ludzi, których mają pod nosem, bo myślą o nich w utarty sposób. Jeśli jest rekrutacja wewnętrzna i czujesz, że to inne stanowisko może być dla ciebie, to idź i zgłoś się.

Nie wystarczy ciężka praca, ważne jest zgłoszenie się w odpowiednim momencie do zadań, które się pojawiają; liczy się nastawienie pełne gotowości. Podejmuj próby. Odwaga, przebojowość, szczęście.

Life long learning – musisz się kształcić i być na bieżąco, bo inaczej nie będziesz miała nic ciekawego do zaproponowania (dla jednych to fascynujące, dla drugich ciężka praca)

Buduj networking.

Pomagaj innym, dawaj referencje, kontaktuj dobrych ludzi ze sobą, bądź życzliwa, to do ciebie wróci.

W zespole muszą być różni ludzie, żeby to zagrało (nie tylko entuzjaści; jeden „maruda”, który wszystko kwestionuje też się przyda).


Czego złego nas uczy polska szkoła:

- nie wychylaj się

- grzecznie odpowiadaj na pytania

- pracuj nad minusami, a nie nad talentami

 

Q&A


Co jeśli się czytam ogłoszenie o pracę i tylko częściowo spełniam warunki?

A: U mnie w firmie, jeśli jest częściowy match, to rozmawiamy. (…) Zależy od stanowiska i zadań. Jeśli można nową osobę uczyć od zera (junior), to można zatrudnić nawet kogoś z innej branży. Jeśli potrzebujemy kogoś do zadań seniorskich, to niestety musi być 80-100% match.

Czasem różnica w opisie stanowiska i twoim doświadczeniu wynika z języka, z nazewnictwa. Może się okazać, że macie podobne rzeczy na myśli.


Ile się powinno pracować w jednej firmie, żeby to było dobrze widziane?

A: Dobrze wygląda od 1,5 – 3 lat. Nawet 8-9. Potem miejsce pracy to już złote kajdanki.
(…) Jeśli z poprzedniej pracy odchodziłaś wypalona, to zrób oddech zanim znów zaczniesz chodzić na interview, bo w takim stanie nie przekonasz rekruterów do siebie.



Praca na swoim czy praca dla kogoś?

A: Wydaje mi się, że w tej chwili praca na swój rachunek daje dużo większą elastyczność, jeśli ma się pomysł. Szczególnie jak już dziecko troszkę podrośnie. (…) GIG – gospodarka oparta na skillsach, a nie na stanowiskach (jesteś freelancerem i ktoś cię zatrudnia, bo potrafisz coś zrobić – B2B). W tej chwili sytuacja B2B się pogarsza, ale i tak jest lepsza niż osób na umowie o pracę.



Jak zaplanować ścieżki kariery i zastanowić się nad własnymi mocnymi stronami

A: Poznawanie siebie, np. Gallup (podobno na Black Week można załapać promocję


Co mam zrobić, jeśli chcę odejść z pracy, ale coś ważnego mnie w niej trzyma? (…) Dodatkowo staramy się z mężem o dziecko.

A: Odblokuj głowę, to ciąża się szybciej pojawia, zmień środowisko pracy


Wypalenie zawodowe – czy mogę sama nad tym pracować, czy powinnam iść na terapię/coaching?

A1: Może dlatego warto zmienić miejsce pracy, bo może warto zacząć coś od nowa. Miałam i coacha, i terapeutkę. Musi być chemia. Nie bój się, próbuj. Proś o pomoc (choć najbliższych nie chcemy obciążać problemami).

A2: Z mojego doświadczenia wynika, że motywację trzeba znaleźć w sobie. Ja też kiedyś myślałam, pójdę, bo to chyba dobre, ale mi to nie pomogło. Sama musiałam znaleźć w sobie żar. Nie oczekujcie za dużo. Same pomyślcie o sobie.