mentoring grupowy - listopad 20218 - iv edycja

26 listopada, jak zwykle uczestniczki miały do wyboru trzy tematy.

W ramach pierwszego stolika uczestniczki rozmawiały o tym, jak promować siebie i swoje kompetencje. Zwróciły uwagę na to, jak ważna jest w tym wszystkim rola portalu Linkedin oraz kontakty towarzyskie, dzięki którym możemy zdobyć rekomendacje. Poruszona została również kwestia tego, jak negocjować wynagrodzenie na rozmowie rekrutacyjnej i jak w tym wszystkim istotna jest rola umiejętności językowych. W kwestii rozmowy rekrutacyjnej zaznaczono również, że podczas niej bardzo ważny jest balans między umiejętnością autoprezentacji, a zaznaczeniem tego, jak odpowiadamy na merytoryczne wymagania związane ze stanowiskiem. Dużą część spotkania poświęcono oczywiście na rozmowę o tym, jak powinno zostać skomponowane nasze CV. W dużym skrócie, powinno być ono zwięzłe i hasłowe, a nasze zainteresowania jak najciekawsze. Na koniec uczestniczki omówiły kwestię początków w pracy i tego jak ważne jest dopytywanie się o szczegóły zadania i własna inicjatywa.

Stolik drugi, czyli jak pogodzić karierę zawodową z byciem mamą, jak w tym wszystkim znaleźć złoty środek? Na te i na wiele innych pytań odpowiadały Katarzyna Janik, Beata Siwczyńska – Antosiewicz oraz Magdalena Wysocka. Mentorki opisały swoje historie, które były początkiem wielu dyskusji i pytań. Najważniejsze to być sobą i iść za głosem swojego serca – podkreślała Katarzyna Janik. Tylko my same wiemy co jest dla nas najlepsze w danym momencie – czy praca zawodowa, czy bycie mamą na pełen etat. Każda z pań zgodnie przyznała, że ogromną rolę w połączeniu ich życia rodzinnego i zawodowego, odegrali mężowie. Bez wzajemnego wparcia, zaufania, poświecenia nie byłoby to możliwe. Rozmowa, celebrowanie wspólnych chwil, randki z mężem to daje siłę do podejmowania ciągle to nowych wyzwań. Spełniona mama, to szczęśliwa dziecko. To taka praca u podstaw, dbanie o siebie i relacje z innymi. Dzięki temu, możemy odnaleźć siebie i dowiedzieć się czego tak na prawdę chcemy i na czym nam zależy.

Podczas stolika trzeciego uczestniczki rozmawiały o tym jak poznać, że przyszedł czas na dokonanie zmiany w pracy zawodowej oraz o tym jak takie zmiany przeprowadzić. Mentorki zwróciły uwagę na czynniki wpływające na naszą motywację w pracy. Wynagrodzenie jest pewnym motywatorem, ale bardzo krótkotrwałym, na pewno nie tak ważnym jak dobry szef, samodzielność w podejmowaniu decyzji czy też świadomość rozwoju. W ramach wspólnej dyskusji doszłyśmy do wniosku, że zawsze warto rozmawiać z przełożonym o tym co nam się podoba, czego się nauczyłyśmy, z czym mamy problemy oraz czego oczekujemy i co ewentualnie mogłybyśmy zaproponować. Otwarty dialog może pomóc w szybszym podjęciu właściwych działań albo też utwierdzić w przekonaniu, że nie warto pozostawać w danym miejscu pracy. 
Uczestniczki dyskutowały również nad ich wątpliwościami odnośnie dobrego czasu na przeprowadzenie zmian oraz o tym, w jaki sposób częste zmiany mogą być postrzegane np. przez rekruterów. Cenne były na ten temat opinie Pań mentorek, jako tych, które są pracodawcami i biorą udział w procesie rekrutacyjnym, jak również spojrzenia uczestniczek, z których każda ma własne doświadczenia.